x

Farklı Endüstriyel Fan Türleri Nelerdir?

Farklı Endüstriyel Fan Türleri Nelerdir?

Birçok farklı endüstriyel fan türü vardır. Bunların tümü benzersiz tasarımlara sahiptir ve bu nedenle bir dizi endüstride birçok farklı uygulama için kullanılır. Bunlara fan farmasötik, atık yönetimi, cam üretimi ve gıda üretimi dahildir. Ancak farklı endüstriyel fanlar arasındaki farklar nelerdir ve kullanımları nelerdir? Bu yazıda birçok farklı endüstriyel fan tipine bakacağız.

Endüstriyel üfleyici fanlar ve ticari aspiratör fanları, uygulamalarına bağlı olarak birçok farklı biçimde olabilir. Örneğin, endüstriyel hava hareketli fanlar, çalışma ortamlarında havayı tehlikeli gaz ve toz partiküllerinden temizlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda farklı fan tiplerinden birkaçını detaylandırıyoruz:

Santrifüj fanlar
Santrifüj fanlar (veya 'üfleyiciler'), havayı ve gazları dik açılarda çıkarmak ve havayı radyal ve dışa doğru döndürmek için kanatlara güvenir. Bu tip endüstriyel üfleyici, hem yüksek basınç hem de aşırı sıcaklıklara sahip ortamlarda etkin bir şekilde çalışabilir. Aksiyal fanlardan daha güçlü ve daha kararlı bir hava akışı sağlarlar.

Santrifüj fan nasıl çalışır?
Santrifüj fan ünitesindeki bir göbeğin etrafına birkaç fan kanadı oturur - göbek, fan muhafazasındaki yataklar üzerinde çalışan bir tahrik milini döndürür. Gaz, fan çarkının 90 derece dönen tarafından girer. Merkezkaç kuvveti, aşağıda gösterildiği gibi fan kanatları üzerinden akarken ve fan muhafazasından çıkarken bunun hızlanmasına neden olur.

Santrifüj fanlar ne işe yarar?
Toz ve enkazın olduğu zorlu koşullar
Hava kirliliği kontrol sistemleri
Toz kontrolü
Klima üniteleri
fırınlar

Eksenel fanlar
Eksenel fanlar, daha sonra mile paralel bir yönde zorlanan havayı emerek kanatların dönmesine neden olur. Düşük basınçlı, yüksek hacimli hava akışları oluşturarak havayı bir alandan diğerine taşımak için genel amaçlı uygulamalar için son derece uygun hale getirirler.

Aksiyal fanlar ne için kullanılır?
Havanın bir boşluktan diğerine taşınması
Genel amaçlı uygulamalar
Kapalı alanların soğutulması, yani bilgisayarlar
Daha geniş alanların, yani işyerlerinin soğutulması

Yüksek Basınçlı fanlar (HP)
HP fanları veya Yüksek Basınçlı fanlar, düşük hacimli ve yüksek statik basınçlı fanlardır. Uygun maliyetlidirler ve yanmalı brülörler için idealdirler.

Çok kanatlı fanlar (MV)
MV fanları, aksi takdirde Multi-Vane fanı olarak bilinir. Bunlar, fabrika konumlarından havayı temizlemeye yardımcı olmak için öne eğik bıçaklara sahiptir. Düşük basınçlı bir fan sistemi olarak kabul edilirler ve tipik olarak baca fanı ve diğer hafif uygulamalar olarak kullanılırlar.

Geriye eğik fanlar (BC)
BC hayranları veya Geriye Eğri fanlar. Bunlar, BL fanlarından biraz daha yüksek verimliliğe sahiptir, ancak BA fanları kadar yüksek değildir. Aşırı yüklenmezler ve özellikle genel temiz hava ve hafif toz hareketi için iyidirler.

Geriye doğru lamina fanlar (BL)
Bir BL fanı veya Backward Lamina fanı, geriye doğru eğimli kanatlara sahiptir. Bunlar özellikle genel temiz hava ve hafif toz hareketi için iyidir. Çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilirler.

Geriye doğru aerofoil fanlar (BA)
BA hayranları veya Backward Aerofoil hayranları. Bu tip fanın geriye doğru kanat kanatları vardır. Yüksek verimliliğe sahip büyük hacimli bir fanın gerekli olduğu hava yönetim sistemlerinde yaygın olarak kullanılırlar. Bunlara ticari binalar ve otopark havalandırması dahildir.

Farklı endüstrilerde kullanacağınız fanlar ve havalandırma sistemleri için Sezer Aspiratör ile iletişime geçin.